Diatermia długofalowa

Diatermia długofalowa jest zabiegiem stosowanym w fizykoterapii, polegającym na miejscowym ogrzewaniu tkanek ludzkiego organizmu, poprzez wykorzystanie prądu diatermicznego długofalowego. Jest często wykorzystywanym i uważanym za niezwykle skuteczny sposób na dotarcie do najgłębszych tkanek organizmu, przy jednoczesnym braku zmian na skórze wierzchniej. Odbywa się ona w głębokich warstwach, do których w odpowiedni sposób jest w stanie dotrzeć jedynie prąd. Ciepło oddziałuje na obolałe, chore tkanki. Diatermia wytwarza pole elektromagnetyczne, które pozwala na dotarcie do głęboko położonych tkanek, dzięki czemu leczeniu można poddać struktury położone najgłębiej.

Główną zaletą tego typu zabiegu, a także faktem, który go wyróżnia jest pokonanie bariery, jaką w klasycznej termoterapii stanowi skóra i podskórna tkanka tłuszczowa. Mają one działanie izolacyjne, powodujące trudność w dostępie do struktur położonych głębiej. Energia magnetyczna pochodząca z diatermii długofalowej dociera bez przeszkód w głąb ciała i oddziałuje bezpośrednio na obszary leczone. Sprawia to, że zmienione chorobowo tkanki zostają usunięte.

Diatermia długofalowa jest również stosowana w przypadku rehabilitacji pourazowej. Powoduje ona niwelowanie bólu spowodowanego zwyrodnieniami kręgosłupa, a także redukuje bóle mięśni. Wykorzystuje się ją również w celu poprawienia stanów poodmrożeniowych, w przewlekłych zapaleniach krtani, zatok i uszu. Diatermia długofalowa wykorzystuje prąd wielkiej częstotliwości, który jest przeznaczony do przegrzewania tkanek miękkich, takich jak skóra i tkanka podskórna. Nie wywołuje w organizmie pacjenta skurczów mięśnia, gdyż nie posiada właściwości stymulującej układ nerwowo-mięśniowy.

Diatermia długofalowa poprzez wytwarzanie ciepła w tkankach, charakteryzuje się:

Diatermia wskazana jest osobom potrzebującym wyciszenia układu nerwowego czy mięśniowego. Wykorzystywana jest w przypadku osób ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów, chorujących na entezopatię, a także zmagającym się ze zwyrodnieniami kręgosłupa, a nawet przepukliną kręgosłupa. Świetnie działa również w przypadku pozbycia się obrzęków i zniwelowania krwiaków. 

Występują jednak przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Nie można go wykonać w przypadku osób cierpiących na choroby nowotworowe, padaczkę i gruźlicę płuc. Nie jest również stosowana w przypadku osób ze skłonnością do krwawień, u tych, u których występują żylaki lub borykających się z nieprawidłowym ukrwieniem obwodowym.

Specjaliści z przychodni Etos zapewnią Państwu skuteczne i kompleksowe leczenie poprzedzone odpowiednią diagnozą. O najwyższej jakości oferowanych przez nas usług świadczą dziesiątki pacjentów cieszących się pełnią zdrowia!