Diatermia

Diatermia to metoda fizykoterapeutyczna, oparta na wywołaniu reakcji termicznych w organizmie, czyli miejscowym ogrzewaniu jego tkanek. Traktowana jako niekonwencjonalna, wykazuje niezwykłą skuteczność w przypadku schorzeń takich jak: zwyrodnieniowe zapalenie stawów, entezopatia, zwyrodnienie kręgosłupa, czy przepuklinę kręgosłupa. Wykorzystuje się ją również w celu zniwelowania krwiaków i redukcji obrzęków, a także w przypadkach rehabilitacji, odmrożeń i zmian pourazowych. Zabieg ten wywołuje obniżenie napięcia mięśni, co z kolei przyczynia się do redukcji odczuć bólowych.

Diatermia wykorzystywana jest do punktowego nagrzewania tkanek, przy pomocy energii cieplnej oraz silnego pola elektromagnetycznego.  Diatermia występuje w dwóch rodzajach: 

Wyróżniane są również cztery rodzaje diatermii ze względu na ilość dawki, są to:

Zabieg diatermii jest niezwykle skuteczny, przynosząc znakomite efekty w przypadku zapalenia stawów, a także jego cięższej postaci, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów.

Osoby dotknięte stresem, nerwobólami, nerwicami i innymi stanami lękowymi niejednokrotnie potwierdzały skuteczność diatermii. 

Zabieg polega na przyłożeniu elektrod w miejsce, które poddane jest rehabilitacji, a przepływający prąd rozgrzewa, łagodzi ból i rozluźnia. Całość trwa 5-20 minut. Przed przystąpieniem do niego, należy upewnić się, że ciało jest suche.

Pomimo tego, że diatermia jest zabiegiem skutecznym, występuje kilka przeciwwskazań do jej wykonania. Nie mogą z niej korzystać:

 – kobiety w ciąży, ani w okresie menstruacji

 – osoby posiadając rozruszniki serca, choroby nowotworowe, padaczkę, a także gruźlicę płuc

 – osoby ze skłonnością do krwawień, u których występują żylaki lub nieprawidłowe ukrwienie obwodowe.

Specjaliści z przychodni Etos zadbają o najwyższy komfort podczas przeprowadzenia zabiegu. Poprzez swoje doświadczenie i troskę o pacjenta sprawią, że zostaną zapewnione odpowiednie warunki sprawiające, że będzie on skuteczny, a Państwo korzystający z naszych usług zadowoleni.