Zabiegi fizykoterapeutyczne

Zabiegi fizykoterapeutyczne oferowane przez przychodnię Etos dedykowane są osobom oczekującym nowoczesnych i skutecznych rozwiązań w leczeniu różnego rodzaju schorzeń powodujących ból. Fizykoterapia jest formą usprawniania ciała, wykorzystującą zjawiska fizyczne, takie jak światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki czy niską temperaturę, powodującą pobudzenie procesów biologicznych w tkankach. Likwiduje ból, obrzęki, wysięki oraz stany zapalne, stymuluje lub łagodzi i goi. Dlatego też jest tak często stosowana po urazach.

Zabiegi fizykoterapeutyczne z zastosowaniem lasera wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny. Począwszy od stomatologii, w której przydatny jest w przypadku suchych zębodołów i przetok, poprzez schorzenia reumatologiczne, aż do ortopedii – przy złamaniach, skręceniach, uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych. Jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych. Specjalista z przychodni Etos naświetla kolejne punkty na naszym ciele przyrządem przypominającym długopis, który jest zakończony diodą emitującą na gołą skórę wiązkę światła o małej mocy (ok. 400 miliwatów) i różnej długości fali. Niektórzy pacjenci podczas trwania zabiegu odczuwają ciepło.

Wykorzystanie pola magnetycznego Terapuls oraz Curapuls w fizykoterapii polega na działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym i przeciwbólowym. Jest ono generowane przez urządzenia, a zbliżając elektrodę do skóry, można nim objąć powierzchnię ciała o przekątnej 30 cm. Fale wnikają dość głęboko. Pacjent odczuwa ciepło, ponieważ ruchy jonów w komórkach wywołują przekrwienie tkanek. Przy stanach zapalnych natomiast efekt cieplny się eliminuje. W przypadku pola magnetycznego Megatronic oraz Alfatron, wykorzystywane są one przy zapaleniu narządów jamy brzusznej, nietrzymania moczu, w przypadku schorzeń neurologicznych i ortopedycznych. Chora część ciała musi znaleźć się w środku obudowy, czyli pętli z cewką generującą pole magnetyczne niskich częstotliwości. Zabieg jest niewyczuwalny i trwa od 15 minut do godziny.

Prądy w fizykoterapii, takie jak Interdyn i Interdynamic wykorzystywane są w przypadku schorzeń ortopedycznych, reumatycznych i skórnych, a także w stanach zwyrodnieniowych. Przy pomocy czterech kabli podłączonych do aparatu, na końcach których zamocowane są elektrody wywołuje się przepływ prądu przez ciało, podczas którego odczuwane jest łaskotanie. Proces ten nazywa się interferencją, a obie fale elektryczne poprzez wzrost i spadek, nakładają się na siebie.

Galwanizacja natomiast stymuluje mięśnie oraz łagodzi ból. Wykorzystywana jest w przypadku chorób nerwów obwodowych oraz przy dolegliwościach reumatycznych. Dzięki niej napięcie nerwowe może być pobudzane lub obniżane.

Jonoforeza wprowadza do tkanek, środek o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym, działającym również zmiękczająco na blizny. Jedna z elektrod jest nasączona lekiem, z drugiej strony przykładana jest elektroda przyciągająca te jony, co powoduje wchłanianie się lekarstwa. 

Elektrostymulacja natomiast działa pobudzająco na uszkodzone lub rozleniwione mięśnie lub nerwy utrudniające funkcjonowanie mięśni. Jedna elektroda przykładana jest na nerw, druga z kolei na mięsień. Jeżeli skurcz mięśnia nie następuje, oznacza to, że nerw jest uszkodzony. Celem elektrostymulacji wtedy jest wywołanie skurczu, co osiąga się poprzez umieszczenie elektrod na dwóch końcach mięśnia. Stymulowane są także mięśnie, którym grozi zanik z powodu unieruchomienia np. złamanej kończyny.

Ultradźwięki wykorzystywane w fizykoterapii działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo na chore kończyny. Są również skuteczne w rozbijaniu złogów, takich jak kamienie nerkowe i żółciowe. Za pomocą głowicy z membranką, pobudzaną elektrycznie fala mechanicznych wibracji przenoszona jest na tkankę. Ultradźwięki mogą być połączone z wcieraniem w powierzchnię skóry leków w formie żelu lub tłuszczu, co powoduje, że cały zabieg przypomina USG, z wyjątkiem braku użycia monitora. Gdy u pacjenta zauważone zostają przewlekłe stany zapalne, dawki ultradźwięków powinny być nieduże, natomiast w wypadku chorób mięśni, takich jak zgrubień, zwłóknień czy zwapnień – mogą być znacznie większe.

Nasi specjaliści poprzez ciągłe zwiększanie swoich kompetencji, stale podwyższają jakość świadczonych przez siebie usług, tak by kompleksowo i skutecznie podejść do każdego problemu!