Zwyrodnienia kręgosłupa

Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa jest zwyrodnienie jednego lub kilku jego fragmentów – szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego. Przewlekła i postępująca choroba polega na przedwczesnych zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących funkcjonalne połączenia kręgów kręgosłupa. Można wyróżnić zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Co istotne, nie jest to choroba reumatyczna, jak powszechnie się uważa, ale proces zużycia organizmu.

Przyczynami takiego stanu jest zbyt niski poziom mazi stawowej występującej w organizmie z powodu niedoboru ruchu. Chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza, powstają na niej rysy i nierówności. Podczas jej całkowitego zaniku, kość ociera się o kość, wywołując silny ból przy próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu. Do ocierania się kości może także dojść na skutek spłaszczenia dysków. Na wytartych kręgach mogą powstać osteofity – chrzęstne i kostne narośla zniekształcające staw. Ból podczas poruszania wywoływany jest przez naciskanie na nerwy. Sprawiają one, że staramy się jak najmniej ruszać i przybieramy nienaturalną postawę. Prowadzi to do osłabienia mięśni i przeciążeń. Zwyrodnienie kręgosłupa występuje najczęściej u ludzi w starszym wieku, ale może też rozpoczynać się u ludzi młodych. Najczęstszym objawem zwyrodnienia kręgosłupa jest jego ból, który:

  • ma charakter korzeniowy, czyli promieniuje wzdłuż unerwienia korzenia ( do barku, ręki, pośladka, uda, łydki stopy itd.)
  • występuje po długotrwałej wymuszonej pozycji ciała
  • ujawnia się przy niektórych ruchach np. skłonach na boki lub do tyłu
  • może występować po wzmożonym wysiłku lub pracy
  • może towarzyszyć bólowi mięśni przykręgosłupowych

Zmiany zwyrodnieniowe niestety nie są możliwe do cofnięcia, ani zahamowania, jedyną opcją jest redukcja szybkości, z jaką choroba postępuje. Leczenie zależy od przyczyny choroby, np. jeśli przyczyną jest nadwaga lub otyłość, należy dążyć do zrzucenia wagi. Użyteczna jest również rehabilitacja zarówno ruchowa, jak i typowa fizykoterapia przeciwbólowa z wykorzystaniem: diatermii, terapulsu, rozgrzewania, soluxu, laseroterapii, magnetroniku, krioterapii, czy masażu podwodnego. W przypadku nieskuteczności wyżej wymienionych metod, o czym świadczy dalsze uczucie bólu lub ucisku na struktury nerwowe w kanale kręgowym, konieczna może być operacja. Polega ona przede wszystkim na odbarczeniu uciśniętych elementów, stabilizacji struktur kręgowych oraz blokadzie kręgosłupa. W przypadku przeciwwskazań dotyczących leczenia operacyjnego, można wykonać małoinwazyjne zabiegi leczące ból, takie jak: termolezja i blokada kręgosłupa. Termolezja jest termokoagulacją czuciowcyh zakończeń nerwowych. Ta innowacyjna metoda służy zwalczaniu przewlekłego bólu w obrębie dwóch sąsiadujących ze sobą zakończeń nerwowych. Wykorzystywany jest w tym wypadku prąd elektryczny o częstotliwości fal radiowych.

Blokada kręgosłupa z kolei polega na podawaniu sterydowych leków działających silnie przeciwzapalnie miejscowo do przestrzeni nadoponowej, gdzie działają tylko lokalnie, nie wywołując reakcji ogólnych. Niewielka, ale zauważalna remisja objawów pozwala wykonać ją ponownie po około dwóch tygodniach, ale jednocześnie nie częściej niż 2-3 razy w roku.

Wieloletnie doświadczenie, a także specjalistyczna wiedza lekarzy z przychodni Etos, pozwala na skuteczne leczenie zwyrodnień kręgosłupa. Jednocześnie poprzez indywidualne podejście do każdego pacjenta, diagnoza zostanie postawiona niezwykle szybko, będzie ona kompleksowa i zapewni odpowiedni wybór metody.