Lodaer Img

Zwyrodnienie kolana? Sprawdź kompleksową terapię w Rehabilitacji Etos Zdrowie

Zwyrodnienie kolana? Sprawdź kompleksową terapię w Rehabilitacji Etos Zdrowie

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to dolegliwość, która dotyka coraz większą część populacji, prowadząc do przewlekłego bólu i znacznego ograniczenia sprawności. Dotychczasowe metody leczenia, takie jak farmakoterapia czy tradycyjna fizjoterapia, choć pomocne, nie zawsze przynoszą oczekiwane i długotrwałe efekty.

Standardowe leczenie zachowawcze, obejmujące farmakoterapię i rehabilitację, często okazuje się niewystarczające w walce z postępującą chorobą zwyrodnieniową, co przy zaawansowanym zniszczeniu stawu i uporczywym bólu prowadzi pacjentów do ostateczności, jaką jest endoproteza kolana.

Jednak najnowsze badania naukowe rzucają nowe światło na niezwykle skuteczną i innowacyjną metodę leczenia – elektroigłoterapię, która w połączeniu z innymi elementami fizjoterapii daje znakomite rezultaty.

Na czym polega nasza kompleksowa terapia?

W Rehabilitacji Etos Zdrowie oferujemy Państwu dostęp do nowoczesnej i kompleksowej terapii. Nasz plan leczenia składa się z trzech filarów, które wzajemnie się uzupełniają: terapii manualnej, elektroigłoterapii oraz indywidualnie dobranych ćwiczeń.

  • Terapia Manualna: To fundament, od którego zaczynamy pracę ze stawem. Jest to wyspecjalizowana metoda, w której fizjoterapeuta używa swoich dłoni do leczenia dysfunkcji stawowych i mięśniowych. W przypadku kolana, terapia manualna obejmuje techniki mobilizacji stawu rzepkowo-udowego i piszczelowo-strzałkowego w celu przywrócenia prawidłowej mechaniki ruchu, a także techniki pracy na tkankach miękkich, by rozluźnić napięte mięśnie i powięzi. Celem terapii manualnej jest zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchu i przygotowanie stawu na dalsze etapy leczenia.
  • Elektroigłoterapia: Po wstępnym przygotowaniu tkanek przez terapię manualną, przechodzimy do elektroigłoterapii. Zabieg polega na wprowadzeniu przez fizjoterapeutę bardzo cienkich, sterylnych igieł w starannie wyselekcjonowane punkty. Igły podłączane są do urządzenia generującego delikatny prąd, co stymuluje tkanki do silnego efektu przeciwbólowego i przeciwzapalnego, a także pobudza naturalne procesy regeneracyjne organizmu.
  • Ćwiczenia Terapeutyczne: Ostatnim, kluczowym elementem są ćwiczenia, które mogą być wykonywane pod okiem specjalisty w przychodni lub samodzielnie przez pacjenta w domu. Mają one na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących staw kolanowy i utrwalenie efektów uzyskanych podczas terapii.
  • W celu dalszego wsparcia procesów gojenia i spotęgowania efektu przeciwbólowego, program terapeutyczny można opcjonalnie rozszerzyć o serię zabiegów fizykoterapeutycznych.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Badania kliniczne wykazały, że pacjenci, u których włączono elektroigłoterapię do programu rehabilitacji obejmującego terapię manualną i ćwiczenia, doświadczyli znacząco większej poprawy. Zaobserwowano u nich nie tylko szybszą i wyraźniejszą redukcję bólu, ale także znaczną poprawę funkcji stawu. Co istotne, pacjenci poddani elektroigłoterapii aż 1,7 raza częściej byli w stanie całkowicie odstawić leki przeciwbólowe po 3 miesiącach terapii.

Kluczowe jest doświadczenie i precyzja

Należy podkreślić, że skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu są nierozerwalnie związane z wiedzą i doświadczeniem fizjoterapeuty. Standardowo, procedura wprowadzania elektrod igłowych odbywa się w oparciu o jego dogłębną znajomość anatomii. Wychodząc naprzeciw najwyższym standardom, w Rehabilitacji Etos Zdrowie oferujemy wykonanie zabiegu pod kontrolą USG. Zapewnia to absolutną precyzję aplikacji igieł i daje pewność dotarcia do źródła problemu.

Jak wygląda plan leczenia?

Aby osiągnąć optymalne rezultaty, terapia wymaga systematyczności.

  • Wizyty w placówce: Zalecamy serię zabiegów, odbywających się zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu. Pełen cykl terapeutyczny obejmuje najczęściej około 6 tygodni.
  • Ćwiczenia: Regularne ćwiczenia w domu, zgodnie z instruktażem fizjoterapeuty, powinny być wykonywane codziennie lub kilka razy w tygodniu.
  • Oczekiwane rezultaty: Chociaż wielu pacjentów odczuwa ulgę już po pierwszych zabiegach, znaczącej i trwałej poprawy należy spodziewać się po zakończeniu pełnego, kilkutygodniowego cyklu terapeutycznego.
  • W celu dalszego wsparcia procesów gojenia i spotęgowania efektu przeciwbólowego, program terapeutyczny można opcjonalnie rozszerzyć o serię zabiegów fizykoterapeutycznych.

Nasza wiedza na temat usprawniania stawu kolanowego nie ogranicza się do leczenia zmian zwyrodnieniowych. W naszej placówce Rehabilitacji Etos Zdrowie oferujemy kompleksową pomoc w szerokim spektrum dolegliwości, obejmując fizjoterapię w stanach przeciążeniowych (np. kolano skoczka z wykorzystaniem elektrolizy przezskórnej i ćwiczeń ekscentrycznych, kolano biegacza, ból rzepkowo-udowy), a także w leczeniu zachowawczym i pooperacyjnym po urazach i zabiegach, takich jak rekonstrukcja więzadeł krzyżowych, uszkodzenia łąkotek, niestabilność rzepki (np. po rekonstrukcji troczków, osteotomii Fulkersona) czy po procedurach naprawczych chrząstki stawowej (np. mikrozłamania, mozaikoplastyka).

Jeśli zmagają się Państwo z bólem kolan i szukają skutecznej alternatywy dla tradycyjnych metod leczenia, zapraszamy do Rehabilitacji Etos Zdrowie. Pod danymi kontaktowymi poniżej znajdą Państwo listę schorzeń stawu kolanowego, w których oferujemy usprawnianie.

Aby zarezerwować wizytę:

Oto pełna lista schorzeń stawu kolanowego, w których fizjoterapia odgrywa kluczową rolę – jako leczenie podstawowe, uzupełniające lub pooperacyjne. Lista obejmuje zarówno zmiany przeciążeniowe, urazowe, zwyrodnieniowe, zapalne, jak i wady biomechaniczne:

I. Choroby i urazy przeciążeniowe

  1. Zespół bólu rzepkowo-udowego (PFPS)
  2. Kolano skoczka (tendinopatia więzadła rzepki)
  3. Kolano biegacza (zespół pasma biodrowo-piszczelowego, ITBS)
  4. Tendinopatia mięśnia czworogłowego uda
  5. Tendinopatia gęsiej stopy (pes anserinus)
  6. Zapalenie kaletki podrzepkowej lub gęsiej stopy
  7. Zapalenie przyczepów mięśni i więzadeł (entezopatie)

II. Urazy ostre i ich następstwa

  1. Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
  2. Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
  3. Uszkodzenia więzadeł pobocznych (MCL, LCL)
  4. Uszkodzenia łąkotek (przyśrodkowej, bocznej)
  5. Zwichnięcie rzepki / niestabilność rzepki
  6. Złamania śródstawowe (np. kłykci, rzepki) – rehabilitacja po leczeniu operacyjnym
  7. Krwiak pourazowy w stawie kolanowym (hemartros)

III. Choroby zwyrodnieniowe i strukturalne

  1. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza)
  2. Chondromalacja rzepki
  3. Zespół fałdu maziowego (plica synovialis)
  4. Zespół konfliktu rzepkowo-udowego (PF impingement)
  5. Osteochondritis dissecans (martwica oddzielająca)
  6. Zespół tarcia błony maziowej / fałdu błony maziowej

IV. Choroby zapalne / reumatyczne

  1. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
  2. Łuszczycowe zapalenie stawów
  3. Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – zajęcie kolan
  4. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS)
  5. Dna moczanowa (w okresie remisji)
  6. Zespół Reitera / reaktywne zapalenia stawów

V. Zaburzenia biomechaniczne i rozwojowe

  1. Koślawość / szpotawość kolan (genu valgum / varum)
  2. Rzepka ustawiona wysoko (patella alta) lub nisko (patella baja)
  3. Wadliwe ustawienie osi kończyny dolnej
  4. Zespół przeciążeniowy wzrostu (np. choroba Osgooda-Schlattera)
  5. Zaburzenia funkcji stawu po endoprotezoplastyce (TKA)

VI. Inne sytuacje kliniczne, gdzie fizjoterapia jest istotna

  1. Rehabilitacja po artroskopii kolana (łąkotki, chrząstka, więzadła)
  2. Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadeł (np. ACL, MPFL)
  3. Rehabilitacja po osteotomiach okołostawowych (np. Fulkerson, HTO)
  4. Stan po alloplastyce stawu kolanowego (TKA)
  5. Ból kolana na tle mięśniowo-powięziowym (np. zespół pasma biodrowo-piszczelowego, punkty spustowe)
  6. Zespół bólowy pourazowy / pooperacyjny (np. CRPS)
  7. Zespół neuropatyczny (ucisk nerwu skórnego bocznego uda, nerwu piszczelowego) – procedury z suchym igłowaniem i neuromodulacją PENS

Umów się na wizytę

Wybierz datę i godzinę

Twoje rezerwacje

{service_name}
{reservation_date}, {reservation_time}

Lokalizacja

{location_name}

Klienci

{reservation_capacity}

Pracownik

{employee_name}

Cena

{reservation_price}
Brak rezerwacji.

Suma: 0

Twoje dane

Wypełnij pola wymagane (*)

Twoje zamówienie

Metoda płatności

Dokonywanie rezerwacji...

,