Zwyrodnienie kolana? Sprawdź kompleksową terapię w Rehabilitacji Etos Zdrowie
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to dolegliwość, która dotyka coraz większą część populacji, prowadząc do przewlekłego bólu i znacznego ograniczenia sprawności. Dotychczasowe metody leczenia, takie jak farmakoterapia czy tradycyjna fizjoterapia, choć pomocne, nie zawsze przynoszą oczekiwane i długotrwałe efekty.
Standardowe leczenie zachowawcze, obejmujące farmakoterapię i rehabilitację, często okazuje się niewystarczające w walce z postępującą chorobą zwyrodnieniową, co przy zaawansowanym zniszczeniu stawu i uporczywym bólu prowadzi pacjentów do ostateczności, jaką jest endoproteza kolana.
Jednak najnowsze badania naukowe rzucają nowe światło na niezwykle skuteczną i innowacyjną metodę leczenia – elektroigłoterapię, która w połączeniu z innymi elementami fizjoterapii daje znakomite rezultaty.
Na czym polega nasza kompleksowa terapia?
W Rehabilitacji Etos Zdrowie oferujemy Państwu dostęp do nowoczesnej i kompleksowej terapii. Nasz plan leczenia składa się z trzech filarów, które wzajemnie się uzupełniają: terapii manualnej, elektroigłoterapii oraz indywidualnie dobranych ćwiczeń.
- Terapia Manualna: To fundament, od którego zaczynamy pracę ze stawem. Jest to wyspecjalizowana metoda, w której fizjoterapeuta używa swoich dłoni do leczenia dysfunkcji stawowych i mięśniowych. W przypadku kolana, terapia manualna obejmuje techniki mobilizacji stawu rzepkowo-udowego i piszczelowo-strzałkowego w celu przywrócenia prawidłowej mechaniki ruchu, a także techniki pracy na tkankach miękkich, by rozluźnić napięte mięśnie i powięzi. Celem terapii manualnej jest zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchu i przygotowanie stawu na dalsze etapy leczenia.
- Elektroigłoterapia: Po wstępnym przygotowaniu tkanek przez terapię manualną, przechodzimy do elektroigłoterapii. Zabieg polega na wprowadzeniu przez fizjoterapeutę bardzo cienkich, sterylnych igieł w starannie wyselekcjonowane punkty. Igły podłączane są do urządzenia generującego delikatny prąd, co stymuluje tkanki do silnego efektu przeciwbólowego i przeciwzapalnego, a także pobudza naturalne procesy regeneracyjne organizmu.
- Ćwiczenia Terapeutyczne: Ostatnim, kluczowym elementem są ćwiczenia, które mogą być wykonywane pod okiem specjalisty w przychodni lub samodzielnie przez pacjenta w domu. Mają one na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących staw kolanowy i utrwalenie efektów uzyskanych podczas terapii.
- W celu dalszego wsparcia procesów gojenia i spotęgowania efektu przeciwbólowego, program terapeutyczny można opcjonalnie rozszerzyć o serię zabiegów fizykoterapeutycznych.
Skuteczność potwierdzona badaniami
Badania kliniczne wykazały, że pacjenci, u których włączono elektroigłoterapię do programu rehabilitacji obejmującego terapię manualną i ćwiczenia, doświadczyli znacząco większej poprawy. Zaobserwowano u nich nie tylko szybszą i wyraźniejszą redukcję bólu, ale także znaczną poprawę funkcji stawu. Co istotne, pacjenci poddani elektroigłoterapii aż 1,7 raza częściej byli w stanie całkowicie odstawić leki przeciwbólowe po 3 miesiącach terapii.
Kluczowe jest doświadczenie i precyzja
Należy podkreślić, że skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu są nierozerwalnie związane z wiedzą i doświadczeniem fizjoterapeuty. Standardowo, procedura wprowadzania elektrod igłowych odbywa się w oparciu o jego dogłębną znajomość anatomii. Wychodząc naprzeciw najwyższym standardom, w Rehabilitacji Etos Zdrowie oferujemy wykonanie zabiegu pod kontrolą USG. Zapewnia to absolutną precyzję aplikacji igieł i daje pewność dotarcia do źródła problemu.
Jak wygląda plan leczenia?
Aby osiągnąć optymalne rezultaty, terapia wymaga systematyczności.
- Wizyty w placówce: Zalecamy serię zabiegów, odbywających się zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu. Pełen cykl terapeutyczny obejmuje najczęściej około 6 tygodni.
- Ćwiczenia: Regularne ćwiczenia w domu, zgodnie z instruktażem fizjoterapeuty, powinny być wykonywane codziennie lub kilka razy w tygodniu.
- Oczekiwane rezultaty: Chociaż wielu pacjentów odczuwa ulgę już po pierwszych zabiegach, znaczącej i trwałej poprawy należy spodziewać się po zakończeniu pełnego, kilkutygodniowego cyklu terapeutycznego.
- W celu dalszego wsparcia procesów gojenia i spotęgowania efektu przeciwbólowego, program terapeutyczny można opcjonalnie rozszerzyć o serię zabiegów fizykoterapeutycznych.
Nasza wiedza na temat usprawniania stawu kolanowego nie ogranicza się do leczenia zmian zwyrodnieniowych. W naszej placówce Rehabilitacji Etos Zdrowie oferujemy kompleksową pomoc w szerokim spektrum dolegliwości, obejmując fizjoterapię w stanach przeciążeniowych (np. kolano skoczka z wykorzystaniem elektrolizy przezskórnej i ćwiczeń ekscentrycznych, kolano biegacza, ból rzepkowo-udowy), a także w leczeniu zachowawczym i pooperacyjnym po urazach i zabiegach, takich jak rekonstrukcja więzadeł krzyżowych, uszkodzenia łąkotek, niestabilność rzepki (np. po rekonstrukcji troczków, osteotomii Fulkersona) czy po procedurach naprawczych chrząstki stawowej (np. mikrozłamania, mozaikoplastyka).
Jeśli zmagają się Państwo z bólem kolan i szukają skutecznej alternatywy dla tradycyjnych metod leczenia, zapraszamy do Rehabilitacji Etos Zdrowie. Pod danymi kontaktowymi poniżej znajdą Państwo listę schorzeń stawu kolanowego, w których oferujemy usprawnianie.
Aby zarezerwować wizytę:
- zadzwoń: 451 055 999
- odwiedź nas: Rehabilitacja Etos Zdrowie, Warszawa, ul. Muranowska 1
- zarezerwuj online: Rezerwacja online – Przychodnia Etos
Oto pełna lista schorzeń stawu kolanowego, w których fizjoterapia odgrywa kluczową rolę – jako leczenie podstawowe, uzupełniające lub pooperacyjne. Lista obejmuje zarówno zmiany przeciążeniowe, urazowe, zwyrodnieniowe, zapalne, jak i wady biomechaniczne:
I. Choroby i urazy przeciążeniowe
- Zespół bólu rzepkowo-udowego (PFPS)
- Kolano skoczka (tendinopatia więzadła rzepki)
- Kolano biegacza (zespół pasma biodrowo-piszczelowego, ITBS)
- Tendinopatia mięśnia czworogłowego uda
- Tendinopatia gęsiej stopy (pes anserinus)
- Zapalenie kaletki podrzepkowej lub gęsiej stopy
- Zapalenie przyczepów mięśni i więzadeł (entezopatie)
II. Urazy ostre i ich następstwa
- Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
- Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
- Uszkodzenia więzadeł pobocznych (MCL, LCL)
- Uszkodzenia łąkotek (przyśrodkowej, bocznej)
- Zwichnięcie rzepki / niestabilność rzepki
- Złamania śródstawowe (np. kłykci, rzepki) – rehabilitacja po leczeniu operacyjnym
- Krwiak pourazowy w stawie kolanowym (hemartros)
III. Choroby zwyrodnieniowe i strukturalne
- Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza)
- Chondromalacja rzepki
- Zespół fałdu maziowego (plica synovialis)
- Zespół konfliktu rzepkowo-udowego (PF impingement)
- Osteochondritis dissecans (martwica oddzielająca)
- Zespół tarcia błony maziowej / fałdu błony maziowej
IV. Choroby zapalne / reumatyczne
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
- Łuszczycowe zapalenie stawów
- Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – zajęcie kolan
- Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS)
- Dna moczanowa (w okresie remisji)
- Zespół Reitera / reaktywne zapalenia stawów
V. Zaburzenia biomechaniczne i rozwojowe
- Koślawość / szpotawość kolan (genu valgum / varum)
- Rzepka ustawiona wysoko (patella alta) lub nisko (patella baja)
- Wadliwe ustawienie osi kończyny dolnej
- Zespół przeciążeniowy wzrostu (np. choroba Osgooda-Schlattera)
- Zaburzenia funkcji stawu po endoprotezoplastyce (TKA)
VI. Inne sytuacje kliniczne, gdzie fizjoterapia jest istotna
- Rehabilitacja po artroskopii kolana (łąkotki, chrząstka, więzadła)
- Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadeł (np. ACL, MPFL)
- Rehabilitacja po osteotomiach okołostawowych (np. Fulkerson, HTO)
- Stan po alloplastyce stawu kolanowego (TKA)
- Ból kolana na tle mięśniowo-powięziowym (np. zespół pasma biodrowo-piszczelowego, punkty spustowe)
- Zespół bólowy pourazowy / pooperacyjny (np. CRPS)
- Zespół neuropatyczny (ucisk nerwu skórnego bocznego uda, nerwu piszczelowego) – procedury z suchym igłowaniem i neuromodulacją PENS